Reinkarnacja w duchowych wierzeniach rdzennych Amerykanów

Tancerka podczas Native American Celebration of Culture.W wydarzeniu wzięli udział członkowie fundacji Save Our Ancestors Remains and Resources Indigenous Network Group (SOARRING).Obraz: COD Newsroom.

Przez tysiące lat różne kultury na całym świecie włączały ideę reinkarnacji do swoich duchowych systemów wierzeń. Do tych kultur należy ponad 500 odrębnych plemion rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Choć często wkłada się je do jednego kulturowego koszyka, faktem jest, że każde plemię rdzennych Amerykanów jest wyjątkowe, z własnym zestawem zwyczajów i wierzeń. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o ich pomysły na cykl życia, życie pozagrobowe i reinkarnację. Jednak pomimo tych różnic, istnieją również pewne intrygujące podobieństwa. W tym poście przyjrzymy się różnym sposobom, w jakieRdzenne plemiona amerykańskie postrzegają reinkarnację, jak również niektóre z podobieństw.

Czym jest reinkarnacja?

Reinkarnacja jest ogólnie zdefiniowana przez ideę, że dusza jest tymczasowo "umieszczona" w ciele fizycznym, które istnieje w świecie fizycznym.A kiedy to ciało umiera, dusza nadal istnieje.Następnie, po nieokreślonym czasie, dusza "wchodzi" do innego ciała, aby ponownie doświadczyć życia w świecie fizycznym.Jednak kultury na całym świecie mają różne poglądy na temat tej koncepcji.Jest to również prawdziwespołeczeństw rdzennych Amerykanów.

Czy rdzenni Amerykanie wierzą w reinkarnację?

Podczas gdy odpowiedź na pytanie: "Czy rdzenni Amerykanie wierzą w reinkarnację?" brzmi "Tak!" - po prostu nie ma wystarczająco dokładnych i wyraźnych badań antropologicznych dotyczących wierzeń wielu plemion na ten temat. Mamy jednak opowieści z pierwszej ręki od rdzennych Amerykanów, jak również badania od nielicznych ekspertów w tej dziedzinie. Tak więc, ten artykuł jest tylko migawką zniektóre z plemion i ich poglądy na ten dający do myślenia temat.

Wierzenia rdzennych Amerykanów o duszy i odrodzeniu

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji na temat ich ogólnych poglądów na temat reinkarnacji, przyjrzyjmy się najpierw, jak plemiona postrzegają ideę duszy. Ogólnie rzecz biorąc, rdzenni Amerykanie wierzą w "wolną duszę". W zasadzie wierzą, że dusza jest nośnikiem ludzkiej świadomości. Nie trzeba dodawać, że jest to bardzo zgodne z poglądami wielu innych kultur na całym świecie.

Większość rdzennych Amerykanów wierzy również, że dusza jest częścią ciała, ale jest również oddzielna.Na przykład, dusza jest w stanie tymczasowo opuścić ciało, gdy ciało śpi.Ponadto, dusza może opuścić ciało, gdy osoba jest w transie lub na wizji.Ponadto, dusza może odejść od ciała na stałe, gdy ciało umiera.Gdy dusza opuściła ciało, porusza się przezświata duchowego, zanim się odrodzi, czyli reinkarnuje.

Wielokrotne dusze i wielokrotne ciała

Petroglify rdzennych Amerykanów, Price, Utah.

Niektóre plemiona rdzennych Amerykanów wierzą, że jedna dusza może wcielić się w więcej niż jedno ciało. A niektórzy wierzą, że może wcielić się w kilka. W ten sposób wiele osób może dzielić jedną duszę. Podczas gdy inni wierzą, że jedna osoba może mieć dwie dusze. Jeszcze inni wierzą, że możliwe jest posiadanie do pięciu dusz w jednym ciele. Zajmiemy się bardziej szczegółowymi informacjami na temat tych plemion w dalszej części tego postu.

Istnieje również ogólna zgoda wśród plemion, że cel duszy trwa w różnych fizycznych manifestacjach. Niektórzy twierdzą jednak, że istnieje "okres oczekiwania" zanim dusza narodzi się w nowym ciele, podczas gdy inni mówią, że dzieje się to natychmiast.

Niektóre plemiona mają bardziej szczegółowe przekonania na temat tego, które dusze są w stanie reinkarnować. Na przykład Yuman, którzy pochodzą z doliny rzeki Colorado w USA, wierzą, że tylko bliźnięta lub ludzie z deformacjami lub niepełnosprawnością mogą się odrodzić. Postrzegają te dusze jako "gości", którzy otrzymają możliwość odrodzenia się i mają bardziej normalne życie w następnym.

Ogólne poglądy rdzennych Amerykanów na temat reinkarnacji

Większość plemion rdzennych Amerykanów ma silne przekonania o istnieniu duchów, życiu pozagrobowym i reinkarnacji. Badacz i autor Warren Jefferson napisał obszernie na ten temat w swojej książce Wierzenia reinkarnacyjne Indian Ameryki Północnej Według Jeffersona, reinkarnacja jest głównym aspektem plemiennych kosmologii tych społeczeństw. Możliwe, że ich wierzenia wynikają z głębokiej więzi z przodkami i silnego poczucia ciągłości rodzinnej.

Ponadto, kultury rdzennych Amerykanów są szamanistyczne. Wierzą oni, że niektórzy ludzie mają zdolność przechodzenia tam i z powrotem pomiędzy światem fizycznym i duchowym. Nieodłącznym elementem tej umiejętności lub daru jest to, że szaman może dzielić się z plemieniem wiadomościami od duchów.

Wśród wielu plemion północnoamerykańskich niektóre mają bardziej złożone poglądy i rytuały dotyczące reinkarnacji dusz, które omówimy bardziej szczegółowo poniżej. Niektóre wierzą w reinkarnację między zwierzętami a ludźmi i między ludźmi a zwierzętami, podczas gdy inne nie.

Jeszcze inne plemiona w ogóle nie wierzą w reinkarnację, jak Lenape i inne plemiona Delaware, zachodni Shoshone, Goshute, Ute, Paiute i Washoe.

Wierzenia reinkarnacyjne plemion arktycznych

Rdzenne ludy Arktyki to Inuici (z Grenlandii, Kanady i Alaski), Inuici Karibu (bardziej szczegółowo z północno-wschodniej Kanady), Tlingit i Haida (z południowo-wschodniej Alaski) i inni. Jedną rzeczą, którą te północne plemiona dzielą, są specyficzne poglądy na temat reinkarnacji i przygotowania dusz do życia pozagrobowego.

Eskimos

Eskimoska z dzieckiem, Grenlandia. Z książki "The Snow Baby" Josephine Diebitsch Peary, Frederick A. Stokes Company, New York. Wydana w październiku 1901 roku.

Jako animiści, Eskimosi wierzą, że wszystkie rzeczy w przyrodzie, żywe lub nieożywione, zawierają ducha. Wierzą, że kiedy ktoś lub coś umiera, jego duch "przechodzi" i kontynuuje swoją egzystencję w świecie duchów.

Eskimosi wierzą również, że dusze reinkarnują w obrębie tej samej rodziny. Na przykład, nowe dzieci urodzone w plemieniu są uważane za reinkarnację z członka rodziny, który niedawno zmarł. Dlatego też będą odnosić się do dziecka jako "ojciec", "wujek" lub ktokolwiek, kto według nich był nim w poprzednim życiu.

Eskimosi z plemienia Caribou nadają dzieciom ponad 15 imion przodków. Służy to podwójnemu celowi - ochronie dziecka i przedłużeniu życia tych, którzy już odeszli. Choć niektórzy mogą twierdzić, że nadawanie imion to nie to samo co reinkarnacja, dla Eskimosów z plemienia Caribou imiona nie są tylko imionami, ale mają głębokie duchowe skojarzenia.

Tlingit i Haida

Tlingit dance at Chief Shakes Tribal House, Shakes Island, Wrangell, Alaska. fot. James Brooks, rom Juneau, Alaska.

Tlingit i Haida z Alaski wierzą, że metody pochówku mają duży wpływ na reinkarnację. Ponadto uważają, że ciepło odgrywa istotną rolę w przejściu duszy do zaświatów. Dlatego też kremacja jest typowym elementem procesu pogrzebowego.

Tlingit i Haida palą ciała zmarłych tak długo, aż pozostaną po nich tylko ich kości. Postrzegają kości zmarłego jako ważny aspekt całościowego bytu danej osoby. Myśląc w ten sposób, wierzą również, że muszą traktować z szacunkiem kości zwierząt, na które polują. Dlatego bardzo dbają o prawidłowe pozbywanie się ich kości, aby dać zwierzęciu szansę na reinkarnację.

Wielkie ognisko

Tlingit i Haida wierzą również, że dusza skremowanej osoby osiada w życiu pozagrobowym w pobliżu ciepła wielkiego ogniska. Jeśli ciało osoby nie zostanie skremowane, jej dusza pozostanie w pobliżu przeciągających się drzwi, gdzie wieje zimny wiatr. Ponadto wierzą, że dusza ma różne składniki. Jej najbardziej fizyczny aspekt reinkarnuje się jako nowo narodzony członek plemienia, podczas gdy jej bardziej duchowyaspekt pozostaje w świecie duchów.

Reinkarnacja wśród plemion Pierwszych Narodów Kanady

Dwie dziewczyny z Pierwszej Narodowości Gitxsan w czółnie z cedru nad rzeką Skeena w Kitwanga, Kolumbia Brytyjska, 1915 r. Zdjęcie: William James Topley. Źródło: Library and Archives Canada.

Ludność Gitxsan z wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej wierzy, że jedna dusza może być reinkarnowana w ciała kilku osób w tym samym czasie. W ten sposób wiele osób będzie miało wspólną duszę. Ponadto, jak donosi ekspert i pedagog Pierwszych Narodów, dr Antonia MIlls, Gitxsan mówią, że dzieci są wcieleniami bliskich krewnych, którzy odeszli. Na przykład, rodzice powiedzą, że mogą powiedziećich dziecko jest reinkarnacją dziadka lub innego krewnego, ponieważ dziecko w jakiś sposób przypomina tego krewnego, np. poprzez wspólne znamię.

Those Made Again

Pierwsza nacja Dene Dháa z północnej Alberty, której nazwa tłumaczy się jako "Zwykli ludzie", ma również specyficzne poglądy na temat reinkarnacji. Mieszkając w społecznościach wokół rzeki Bushe, rzeki Meander i społeczności Chateh, wierzą, że dusza ma podwójne elementy. Podczas gdy część duszy przebywa w życiu pozagrobowym, druga reinkarnuje się na tym świecie jako człowiek. W ten sposób Dene Dháapodzielają podobne poglądy z Tlingitami i Haidami. Ponadto określają reinkarnowanych ludzi jako "Tych stworzonych na nowo".

Wierzenia reinkarnacyjne rdzennych Amerykanów z Nowej Anglii

Plemiona Algonquian z Nowej Anglii postrzegają reinkarnację jako tylko jeden z aspektów życia pozagrobowego. Innymi słowy, wierzą w wiele dusz lub w to, że dusza może istnieć w wielu miejscach jednocześnie. Na przykład Narragansett People z Rhode Island twierdzą, że człowiek może mieć wiele dusz - od dwóch do pięciu.

Tradycyjnie dla Algonkinów, gdy umierał członek plemienia, pozostali członkowie odprawiali ceremonię Święta Zmarłych, która oznaczała uwolnienie jednej duszy i rozpoczęcie jej podróży w celu reinkarnacji. Druga dusza wędrowała dalej do Wioski Zmarłych, gdzie życie w dużej mierze przypominało tę ostatnią wersję w ludzkiej postaci.

Wyandot

Wielka Rada Kobiet Wyandot z "L'Homme et la Terre" Élisée Reclus (1830-1905).

Wyandotowie (zwani też Wendatami lub Huronami) to plemię posługujące się językiem irokezów, pochodzące z północnego brzegu jeziora Ontario. Wierzą oni, że szczególnie ważne jest, aby dusze małych dzieci, które umierają, miały szansę odrodzić się na nowo. Dlatego też starają się pomóc w reinkarnacji dziecięcej duszy, wybierając starannie miejsce pochówku. Na przykład tradycyjnie w tym miejscuPlemię pochowa dziecko wzdłuż dobrze wydeptanej ścieżki, co zwiększy szanse na to, że dusza dziecka trafi do łona przechodzącej kobiety i narodzi się ponownie.

Reinkarnacja i plemiona z Równin

"Blue Sky Plains" - Print by Wall Spyce Art.

Zakończenie duszy

Pochodzące z wielkich równin, które są otoczone rzeką Missisipi na wschodzie, Górami Skalistymi na zachodzie, Kanadą na północy i Meksykiem na południu, plemiona Równin obejmują Arapahoe, Komanczów, Wrony, Siuksów i innych. Dla tych plemion idee reinkarnacji są związane z ideą "dopełnienia duszy". Konkretnie, jeśli osobę spotyka przedwczesna śmierć lub zbytnio oddalają się od niejz przeznaczonej dla nich ścieżki życiowej, ich dusza nie może dokończyć swojej podróży na Ziemi. Dlatego też dusza musi się reinkarnować, aż do pomyślnego zakończenia podróży.

Siuksowie z Dakoty, podobnie jak inne rdzenne kultury na całym świecie, są animistami, wierzą, że wszystko, co jest częścią świata naturalnego, jest przesiąknięte duchem. Dotyczy to ludzi, zwierząt, roślin, minerałów, a nawet elementów pogodowych. Świat naturalny i nadprzyrodzony postrzegają jako nierozerwalnie ze sobą związane. Tak więc świat naturalny jest pełen reinkarnowanych duchów w postacizwierzęta, skały, rośliny i ludzie.

Wierzenia reinkarnacyjne plemion południowo-zachodnich

Południowo-zachodnia sztuka rdzennych Amerykanów z Pueblo Prints.

Południowo-zachodnie plemiona Arizony, Kolorado, Nowego Meksyku, Nevady i Utah generalnie wierzą w ideę reinkarnacji, jednak istnieją pewne różnice pomiędzy wierzeniami każdego z nich.

Zuni i Mohave

Zuni i Mohave, na przykład, wierzą, że duchy reinkarnacji cztery razy, które każdy karnacji coraz bardziej złożone, lub potężny.Specjalnie, wierzą, że dusza zaczyna się jako owad, a następnie reinkarnacji w różnych zwierząt.Wreszcie, dusza reinkarnacji jako człowiek.

Hopi i religie wschodnie

Hopi Point, Park Narodowy Grand Canyon.

Hopi są również zdecydowanymi zwolennikami reinkarnacji. W rzeczywistości ich system wierzeń wykazuje niezwykłe podobieństwo do religii Wschodu, w tym hinduizmu i buddyzmu. Na przykład Hopi mają pojęcie takie jak karma, zgodnie z którym działania w tym życiu mają konsekwencje, które będą odczuwane w kolejnych życiach. Wierzą również, że ciało ma centra energetyczne, takie jak czakry, a także pierwotną, podstawową energię, taką jakkundalini.

Podobnie jak Eskimosi, Apacze (z Arizony, Oklahomy, Teksasu i Nowego Meksyku) kładą duży nacisk na prawidłowy pochówek. Wierzą, że jest to niezbędne, aby pomóc duszy uwolnić się i spokojnie przejść do życia pozagrobowego. Apacze nazywają życie pozagrobowe Krainą Wiecznego Lata.

Yuman

Lud Yuman z Doliny Rzeki Kolorado ma specyficzne wierzenia dotyczące reinkarnacji.Jak już wcześniej wspomniano, według ich wierzeń bliźnięta i osoby zdeformowane lub niepełnosprawne przybywają na Ziemię jako goście.Postrzegani są jako przybysze z przybocznej wioski zmarłych, która znajduje się gdzieś na północnym zachodzie.Po śmierci nie przechodzą dalej do większej krainy zmarłych, ale doIch wioska. Jednak otrzymują możliwość narodzenia się na nowo w nowym ciele.

Wcielenia człowiek-zwierzę i zwierzę-człowiek

Jeśli chodzi o to, czy zwierzęta mogą reinkarnować się w ludzi, czy też ludzie w zwierzęta, niektóre plemiona mają specyficzny punkt widzenia. Jak wspomniano wcześniej, Zuni i Mohave uważają reinkarnację od owada do zwierzęcia do człowieka za naturalną ewolucję duszy.

Niektóre plemiona wierzą, że ludzie mogą reinkarnować się w zwierzęta, a nie na odwrót. Jednak często postrzegają tę kolejność reinkarnacji jako karę za prowadzenie skorumpowanego życia lub bycie złym człowiekiem. Na przykład lud Yurok z północnej Kalifornii wierzy, że dusze złych ludzi reinkarnują się w zwierzęta drapieżne, takie jak króliki, ptaki i wiewiórki.

Wintunowie, inne plemię z północnej Kalifornii, widzą to trochę inaczej. Wierzą, że dusze złoczyńców reinkarnują się w niedźwiedziach grizzly. Nie trzeba dodawać, że Wintunowie postrzegają grizzly jako złe i niebezpieczne zwierzę. W rzeczywistości rezygnują z mięsa niedźwiedzi grizzly w obawie, że wchłoną część postrzeganej negatywności duszy grizzly. Niemniej jednak Wintunowie nadal postrzegają aktreinkarnacja jako możliwość ewolucji duszy do czegoś większego.

Wpływ szamanizmu

Rdzenny amerykański szaman na Alasce przeprowadzający ceremonię uzdrawiania. ok. 1905 r. Źródło: University of Washington.

Choć jest to termin często używany w potocznym języku (zarówno odpowiednio jak i niewłaściwie), szamanizm, według niektórych rachunków, jest najstarszą religią świata. Praktyka, która podobno pochodzi z Syberii, szamanizm (jak wspomniano wcześniej w tym poście) jest wiarą, że specjalni członkowie plemienia lub społeczności mają zdolność do płynnego przechodzenia tam i z powrotem między naturalnym iświaty nadprzyrodzone.

Szamani i szamanizm istnieją w kulturach na całym świecie, szczególnie w kulturach rdzennych. Na przykład większość rdzennych plemion amerykańskich ma praktyki szamańskie, podobnie jak rdzenne kultury Syberii, Ameryki Południowej, Indonezji, Oceanii i nie tylko.

Uzdolnieni

Nie trzeba dodawać, że szamani są bardziej wrażliwymi członkami plemienia lub społeczności. Używając swoich darów do poruszania się między sferami, rozróżniają istotne informacje poprzez swoje wizje i metafizyczne zrozumienia. Następnie przynoszą te spostrzeżenia w formie wiadomości, opowieści, a nawet pieśni do swoich ludzi, aby uzyskać mądrość, uzdrowienie i ogólne wskazówki. Poprzez ich zwiększoną wrażliwość iTrening, dostrajają się do subtelnych energii wokół nich i wykorzystują je dla większego dobra swoich ludzi.

Szamani używają również roślin leczniczych, takich jak psychoaktywne grzyby, aby ułatwić wizje i inne duchowe transy, dlatego często nazywa się ich medykami lub kobietami.

Ponieważ szamani są w bezpośredniej komunikacji z duchami, lub tymi, którzy są pomiędzy życiami, są oni podstawą wielu rdzennie amerykańskich filozoficznych idei dotyczących życia pozagrobowego, dusz i reinkarnacji.

Wpływ chrześcijaństwa

Rosyjski ksiądz prawosławny i zgromadzenie rdzennych mieszkańców Alaski. Wyspy Foki, Alaska. ok. 1905 r. Zdjęcie: John Nathan Cobb (1868-1930). Źródło: University of Washington.

Skala, w jakiej europejscy odkrywcy i osadnicy, w tym chrześcijańscy misjonarze, wpłynęli na wierzenia rdzennych Amerykanów dotyczące życia pozagrobowego i reinkarnacji, jest niemożliwa do zmierzenia. W rzeczywistości niemożliwe jest nawet zmierzenie, jak zorganizowana religia chrześcijańska wpłynęła na chrześcijanie poglądy na temat reinkarnacji.

Mistycyzm chrześcijański

Wielu chrześcijańskich teologów, w tym studenci chrześcijańskiego mistycyzmu, twierdzą, że Jezus był dobrze zorientowany w idei reinkarnacji, a nawet jej nauczał. Twierdzą jednak, że zorganizowany kościół odwiódł chrześcijan od systemu wierzeń, który mógł sprawić, że pomyśleli, że wcale nie potrzebują kościoła. Na przykład pomysł, że jeśli nie uda im się w tym życiu, będą mieli okazjęby nadrobić to w następnym, niezależnie od tego, czy chodzili do kościoła, czy rozmawiali z księdzem.

Chrześcijaństwo jako religia zorganizowana

Wierzenia chrześcijańskie pod wpływem europejskich monarchów i zorganizowanej religii w Nowym Świecie były mniej skoncentrowane na mistycyzmie (bezpośredniej relacji z Bogiem), a bardziej na bezpośredniej relacji z kościołem i jego zasadami. Tak więc forma chrześcijaństwa, na którą większość misjonarzy i innych osób wystawiała rdzennych Amerykanów od XV wieku nie nauczała reinkarnacji.

Jak to bywa w przypadku łączenia się różnych kultur, niektóre plemiona rdzennych Amerykanów włączyły nauki chrześcijańskie do swoich poglądów duchowych, inne zaś nie. Na przykład plemiona Irokezów wierzyły zarówno w Wielkiego Ducha, jak i w Ducha Złego, dlatego idea jednego wszechmocnego Boga i Diabła nie odbiegała zbytnio od ich poglądów.

I odwrotnie, Siuksowie mieli bardziej mistyczny punkt widzenia, wierząc, że całe życie jest duchowo połączone.

Możemy więc tylko przypuszczać, że ten zakres wpływów chrześcijańskich na rdzenne poglądy na temat reinkarnacji jest tak zróżnicowany, jak duchowe poglądy plemion na początku.

Wierzenia i praktyki duchowe rdzennych plemion Ameryki Północnej są intrygująco zróżnicowane, jednak idea reinkarnacji i oddawania czci swoim przodkom jest wśród nich niemal wszechobecna. Gdy umieścimy to w kontekście innych światowych religii, które również wierzą w zdolność duszy do ponownego narodzenia się, temat reinkarnacji powinien zaciekawić każdą uduchowioną osobę.odkrywanie.

Przewiń do góry