Ouroboros Znaczenie & Symbolika: wąż zjadający swój ogon

Rycina przedstawiająca smoka ouroborosa w alchemicznym traktacie De Lapide Philosophico. Figura służy jako symbol rtęci. Dzieło sztuki: Lucas Jennis, 1625.

Bogaty w historyczne znaczenie, ouroboros symbolizuje odrodzenie, nieśmiertelność, wieczność, ochronę, samodzielność, jedność i cykle natury. Jest to starożytny okrągły symbol, pochodzący z 5000 r. p.n.e., który przedstawia węża lub smoka zjadającego swój ogon. Archeolodzy odkryli najstarszy znany przykład ouroborosa na słoiku, który ma prawdopodobnie 7000 lat. Należał on do neolitycznego ludu Yangshao, który żył wzdłuż Żółtej Rzeki w dzisiejszych wschodnich Chinach.

Symbol ouroborosa pojawił się na świątyniach, dziełach sztuki i starożytnych artefaktach z wielu kultur na całym świecie, w tym egipskiej, greckiej, nordyckiej, indyjskiej, amazońskiej i innych. Rzeczywiście, jest to symbol, który przetrwał próbę czasu i który wciąż intryguje nas do dziś. W tym poście dowiesz się o symbolice ouroborosa, jego kulturowych i naturalnych interpretacjach i nie tylko.

Jaszczurka opasła (Ouroborus cataphractus, Cordylus cataphractus). Ilustracja: Maryna Gargai.

Co symbolizuje ouroboros?

  • Odrodzenie
  • Nieśmiertelność
  • Wieczność i nieskończoność
  • Ochrona
  • Samodzielność
  • Cykle przyrody
  • Unity
  • Tęcze
  • Aurorae

Symbolika przyrody i geomitologia

Geomitologia to nauka o tym, jak kultury przednaukowe wyjaśniały wydarzenia astronomiczne i inne zjawiska przyrodnicze poprzez opowieści o stworzeniu i legendy. Dziś nie znamy dokładnego pochodzenia symbolu ouroborosa, jednak historycy uważają, że był on inspirowany prawdziwymi wężami, jaszczurkami (jak np. jaszczurka opasana pancernikiem), a nawet pangolinami, z których wszystkie zwijają się w kłębek, aby się chronić.

Aurorae

Autorzy Marinus Anthony van der Sluijs i Anthony L. Peratt opublikowali kolejną teorię w. Journal of Folklore Research. Sugerują, że symbol ouroboros mógł być zainspirowany pierścieniami zorzy.Jest to zjawisko, które występuje, gdy aurorae - północne światła (lub aurora borealis ) i światła południowego ( aurora australijska s) - tworzą na niebie pierścieniowe wzory. Dziś zorze kojarzymy ze skrajnymi północnymi i południowymi szerokościami geograficznymi.

Istnieją jednak dowody na to, że szereg niezwykłych burz słonecznych, które miały miejsce setki lat temu, mogły sprawić, że zorze były widoczne czasami w innych częściach świata.1 W rzeczywistości niektórzy geomitolodzy wierzą, że ziejące ogniem smoki zostały zainspirowane przez zielone pierścienie zorzy.Tak więc, jest to intrygująca paralela, że najwcześniejszy symbol ouroborosa został odkryty w Chinach, miejscu, w którym istniejedługą historię smoczych opowieści.

Tęcze

Innym potencjalnym źródłem inspiracji dla ouroborosa są pełne tęcze rozciągające się na niebie. Zakłada się, że starożytne ludy wyobrażały sobie kontynuację łuku tęczy do pełnego koła. Aborygeni australijscy mają mit o stworzeniu gigantycznego tęczowego węża, który przecina niebo, dostarcza wody i jest obrońcą ludzi i upraw.

Droga Słońca po niebie

Wreszcie starożytni Egipcjanie kojarzyli ouroborosa z innym zjawiskiem przyrodniczym - biegiem wschodzącym i zachodzącym każdego dnia, o czym więcej przeczytacie poniżej.

Symbol Ouroborosa w mitologii

Chiny

Jak wspomniano wcześniej, archeolodzy odkryli najwcześniejszy znany symbol ouroborosa w Chinach. Niektórzy historycy uważają, że chiński ouroboros mógł być inspirowany smokami, które reprezentowały siłę, wielką moc i szczęście.

Ponadto chiński ouroboros, podobnie jak w innych kulturach, symbolizuje ideę jedności, bywa porównywany do symbolu Ying Yang, który dzieli Wszechświat na Niebo i Ziemię lub energię żeńską i męską. Choć są one odrębne i przeciwstawne, razem tworzą doskonałą całość.

Egipski Ouroboros

Ourobori chroniące głowę i stopy Ra lub króla Tut w drugim sanktuarium sarkofagowym, grobowiec Tutanchamona. XVIII, XIV w. p.n.e. fot. A. Papuga

Ouroboros zajmował ważne miejsce w kulturze egipskiej. Symbolizował poglądy starożytnych Egipcjan na temat nieśmiertelności i cykli natury. W 1922 roku archeolog Howard Carter i jego zespół znaleźli ouroboros w grobowcu Tutanchamona.

Na złoconej kapliczce ku czci młodego króla Tuta wyryto dwa ouroboroi wraz z niejasnym tekstem (nie są to normalne hieroglify) i ilustracjami. Kapliczka datowana jest na 1300 r. p.n.e. Wyryte na niej ouroborosy pojawiły się jako węże owinięte wokół głowy i stóp postaci mumii.

Postać ta to najprawdopodobniej król Tut, ewentualnie bóg słońca Ra, lub amalgamacja obu tych postaci. Archeolodzy uważają, że tekst na kapliczce był celowo kryptyczny, aby nie ujawniać tajnych formuł.2 Stąd też określili oni te pisma jako "Enigmatyczną Księgę Świata Ducha".

Niemniej jednak zrozumieli, że symbole ouroborosa, wraz z tekstem i rysunkami, przedstawiały sposób, w jaki starożytni Egipcjanie postrzegali ludzką nieśmiertelność i jej powiązanie z cyklami natury.

Wschodzące i zachodzące słońce

Słońce wschodzące i zachodzące każdego dnia było centrum świata starożytnych Egipcjan. Wierzyli oni, że Ra rodził się każdego ranka. Następnie podróżował po niebie w swojej łodzi. A potem o zachodzie słońca umierał i dołączał do Ozyrysa w podziemiach. Następnego ranka znów wstawał.

Codzienna podróż Ra po niebie w jego łodzi nie była jednak pozbawiona wyzwań. Olbrzymi wąż (lub krokodyl) Apep zawsze próbował stworzyć dla niego chaos. W rzeczywistości Apep był również nazywany Panem Chaosu 3

Jak na swój przydomek przystało, tworzył on burze, pioruny i inne spustoszenia, które utrudniały Ra podróżowanie po niebie. Na szczęście dla Ra, Mehen, "Koperta", towarzyszył mu w jego podróży po niebie i do świata podziemnego. Mehen, którego imię oznacza "zwinięty", był wężowym bogiem, który chronił Ra podczas jego podróży. 4

Archeolodzy zakładają więc, że symbole ouroborosa na kapliczce króla Tuta reprezentowały Mehen chroniącą Ra (lub króla Tuta), gdy ten przechodził przez cykle życia, śmierci i odrodzenia. Dla starożytnych Egipcjan ouroboros (i węże w ogóle) symbolizował życie wieczne. Ponadto, gdy Mehen walczyła z Apepem (vel Panem Chaosu), ouroboros symbolizował zdolność tworzenia porządku z chaosu.

Afryka

Lud Fon z Beninu opowiadał również historie o gigantycznym wężu, który okrążył Ziemię, trzymając swój ogon w ustach.Według opowieści o stworzeniu Fon, kiedy stworzenie świata było kompletne, Stwórca zdał sobie sprawę, że jest zbyt ciężki ze zwierzętami, górami, rzekami i drzewami.W rzeczywistości, obawiał się, że świat rozpadnie się i do morza.Więc stworzył gigantycznego węża, który owinął siędookoła świata, trzymając w ustach swój ogon, aby utrzymać to wszystko razem.

Symbol Ouroborosa w Grecji

Ouroboros na greckim traktacie alchemicznym przypisywanym Synesiusowi. Rysunek Theodorosa Pelecanosa, 1478 r.

W końcu symbol ouroborosa przedostał się przez Morze Śródziemne do Grecji, a nazwa ouroboros pochodzi od greckich słów oura , co oznacza ogon, oraz boros Więc ouroboros luźno tłumaczy się jako "pożeracz ogonów". Dla filozofa Platona ouroboros symbolizował samowystarczalność - doskonałą istotę, która nie potrzebowała niczego poza sobą.

Symbol ten miał jednak ciemną stronę - samozniszczenie i możliwość pożarcia samego siebie. Sokrates powiedział, że istoty ludzkie są przeciwieństwem ouroborosa. Podczas gdy ouroboros jest prosty i przewidywalny, istoty ludzkie nie są. Jesteśmy zdolni do poruszania się we wszystkich kierunkach, co może oznaczać ruch do przodu i postęp lub bujanie się i marnowanie energii. 5

Niektórzy historycy porównują ouroborosa do greckiego mitu o Syzyfie. W tej opowieści Zeus karze Syzyfa, każąc mu wiecznie wtaczać głaz na wzgórze. Gdy dotrze on na szczyt, głaz nieuchronnie spada z powrotem, więc musi on ponownie wtaczać go na wzgórze. 6

Ouroboros w Alchemii

Rękopis Aurora Consurgens, XV w. Obraz: G. Allegre, Zürich Zentralbibliothek.

Wczesna forma chemii, nauka alchemii koncentrowała się na tym, jak zmieniała się materia. Ludzie z wielu różnych kultur, w tym egipskich, greckich, arabskich, indyjskich, a nawet taoistycznych mnichów w Chinach, zaczęli eksperymentować z alchemią setki lat temu. Alchemicy starali się również zrozumieć, jak kosmos wpływa na całą materię, w tym na ludzkie ciało. 7

Zasadniczo pierwsi alchemicy mieli obsesję na punkcie idei transmutacji i przyjmowania stanu czegoś i czynienia go lepszym. Alchemia jest najbardziej znana z praktyki próbowania przekształcania metali, takich jak miedź czy ołów, w złoto. Jednak zawierała również inne filozoficzne przekonania tamtych czasów, w tym medycynę, duchowość, magię i astrologię. 8

Symbol ouroborosa pojawia się w wielu starożytnych alchemicznych manuskryptach i innych artefaktach.Na przykład, piętnastowieczny manuskrypt zwany Aurora consurgens , zawiera ilustrację ouroborosa. 9 A jeszcze wcześniej, w dokumencie z I wieku pt. Chryzopeja Kleopatry , napisany najprawdopodobniej przez grupę greckich alchemików i filozofów, zawierał ouroboros z napisem, który brzmiał: "Jeden jest Wszystkim i przez niego jest Wszystkim, a jeśli nie masz Wszystkiego, Wszystko jest Niczym" 10.

Dla alchemików symbol ouroborosa dobrze pasował do ich wiary we wzajemne powiązanie wszechświata, transmutację oraz przyczynę i skutek.

Starożytny Rzym

Dla Rzymian ouroboros symbolizował nieskończoność. Ponadto symbol ten kojarzył się z bogiem Saturnem, który rządził czasem i cyklami roku. Według filozofii rzymskiej Saturn łączył jeden rok z następnym. W rzeczywistości planeta Saturn rządzi astrologicznym znakiem Koziorożca, który łączy grudzień, ostatni miesiąc roku, ze styczniem, pierwszym miesiącem następnego roku.Tak więc ouroboros reprezentował stary rok zamieniający się w nowy w nieskończonym cyklu.

Burza na Saturnie W dziwnym przykładzie synchroniczności, rzeczywista burza, która wystąpiła na planecie Saturn miała efekt ouroboros. Podczas gdy burze występujące na Ziemi uderzają w przeszkody i ustępują, na Saturnie nie ma takich przeszkód. Naukowcy NASA zaobserwowali burzę na Saturnie, która podróżowała wokół całej planety bez przeszkód, aż do momentu, gdy trafiła na swój koniec i zgasła. 11

Ouroboros w judaizmie, chrześcijaństwie i gnostycyzmie

Biblia Hebrajska wielokrotnie wspomina o wężu morskim zwanym Lewiatanem. Niektórzy historycy uważają, że jest on oparty na Apepie, egipskim bóstwie węża, który walczył z bogiem słońca Ra. Rzeczywiście, Lewiatan jest czasem opisywany jako stworzony przez Boga, innym razem jest przedstawiany jako jego główny wróg.

Na stronie Zohar , która jest fundamentalną częścią literatury kabalistycznej, opisuje Lewiatana jako ouroborosa - okrągłego węża trzymającego się za ogon.Według Zohar , Lewiatan jest symbolem dążenia do duchowego oświecenia - lub oświecenia w celu pokonania ignorancji.

Gnostycyzm

W I i II wieku w filozofii żydowskiej i wczesnochrześcijańskiej zaczęła przewijać się szkoła myślenia, którą przyszło nazywać gnostycyzmem.Nazwa pochodzi od greckiego słowa gnosis , które tłumaczą się na wiedzę lub poznanie. 12 Zasadniczo gnostycy wierzyli, że mamy bezpośredni związek z Bogiem, lub Siłą Wyższą. A zbliżenie się do Boga nie było kwestią grzeszenia i pokuty za grzechy, ale kwestią nie życia w iluzji i stawania się bardziej oświeconym.

Dla gnostyków ouroboros symbolizował jedność z boskością. Głowa reprezentowała Boga, Siłę Wyższą lub sferę duchową, a ogon - ludzi i świat fizyczny. Niemniej jednak oba te elementy są połączone w jedności i na wieczność.

Symbol Ouroborosa w mitologii norweskiej

Przedstawienie Jörmungandr na XVII-wiecznym islandzkim manuskrypcie (odwróconym bokiem), VIII w. Obraz: Instytut Árni Magnússon, Islandia.

W innej części świata wikingowie opowiadali historie o olbrzymim wężu o imieniu Jörmungandr, który strzegł Midgardu, ich nazwy Ziemi. Jörmungandr był jednym z trzech dzieci norweskiego boga Lokiego (pozostałe dwa to bogini Hel i wilk Fenrir).

W swoich rycinach i innych dziełach sztuki nordyccy artyści przedstawiali Jörmungandr jako olbrzymiego węża, który ma swój ogon w paszczy i okrąża świat. Należy się zastanowić, czy pierścienie aurorskie, które mogły zainspirować chińskiego smoka, zainspirowały również przedstawienia smokopodobnego Jörmungandr przez wikingów. Rzeczywiście, wikingowie z pewnością obserwowali światła północne.

Ouroboros w hinduizmie

Hinduski żółw, słonie i Ouroboros. Obraz: Max Bernhard Weinsten, "Światowe i życiowe poglądy wyłaniające się z religii, filozofii i natury", 1910.

Symbol ouroboros trafił również do Indii. Według mitologii hinduskiej, świat podtrzymywany jest przez cztery gigantyczne słonie, które stoją na ogromnym żółwiu. A wokół tego masywnego zgromadzenia znajduje się gigantyczny wąż trzymający w pysku swój ogon.

W hinduizmie ouroboros symbolizuje kundalini, czyli pierwotną energię.Kiedy energia kundalini budzi się, przenosi boską energię przez czakry.Począwszy od czakry korzenia u podstawy kręgosłupa, płynie w górę do czakry korony, tworząc bardziej oświecony stan świadomości.W wedyjskim tekście filozoficznym Joga Kundalini Upaniszady , 13 kundalini jest w ten sposób porównywana do ouroborosa: "Boska moc, Kundalini, błyszczy jak łodyga młodego lotosu; jak wąż, zwinięta wokół siebie, trzyma swój ogon w ustach i leży spoczywając w półśnie jako podstawa ciała" 14.

Hindusi kojarzyli ouroboros z koncepcją samsary, czyli cyklu życia, od narodzin do śmierci, reinkarnacji i ponownych narodzin. Z jednej strony ouroboros wyjaśnia koncepcję karmy - że wszystko, co robisz, ma swój skutek, który w końcu zatoczy koło i wróci do ciebie. Oczywiście może to mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konotacje. Jednak zarówno w hinduizmie, jak iW buddyzmie celem jest zejście z tego koła (lub ouroborosa). Dokonujemy tego, gdy osiągamy stan całkowitego oświecenia, zwany w buddyzmie Moksha lub Nirvana.

Indonezja

U zachodnich wybrzeży Sumatry, lokalni mieszkańcy wyspy Nias również opowiadali historie o olbrzymim wężu, który okrążył świat trzymając w pysku swoją opowieść. Niańczycy nazywają węża Pane na Bolon, wężem podziemi. Podobnie jak aborygeński Tęczowy Wąż, Pane na Bolon zsyła deszcz, tworzy grzmoty, błyskawice i fale oceanu. I podobnie jak Tęczowy Wąż, ożywiauprawy. 15

Mezoameryka

Starożytne kultury mezoamerykańskie przedstawiały na swoich świątyniach i w innych dziełach sztuki bóstwo w postaci pierzastego węża. W niektórych przypadkach miał on ogon w ustach, jak ouroboros. Aztekowie nazywali swojego wężowego boga Quetzalcoatl. Był on bóstwem stwórczym, które rządziło wiatrem, powietrzem i wiedzą. Tak więc Quetzalcoatl ma symboliczne znaczenie z ouroborosem w innych kulturach, ponieważ symbolizuje wyższą mądrość.

Symbol Ouroboros w Ameryce Południowej

W Ameryce Południowej lud Kogi z Kolumbii i lud Shipibo-Conibo z peruwiańskiej Amazonii dzielą podobną opowieść o olbrzymim czarnym wężu o imieniu Hahuba, czyli Wąż Istnienia. Ciało Hahuby otacza świat, który jest olbrzymim dyskiem unoszącym się na niekończącym się morzu. Ciało Hahuby zawiera esencję życia, a jej oddech reguluje przypływy. 16

Symbol Ouroborosa w czasach współczesnych

Psychologia

Psycholog Carl Jung widział ouroboros jako archetypowy symbol ludzkiej psychiki. Dla Junga symbolizował on naszą zdolność do regeneracji poprzez autorefleksję. Jung był świadomy symbolu ouroborosu w alchemii i tego, jak reprezentował on całość i jedność. Z perspektywy Junga, ludzie mogą stać się cali, gdy zintegrujemy nasze cienie, czyli nieświadome aspekty naszejosobowości, z naszymi świadomymi jaźniami. 17

Cybernetyka

Matematycy, technolodzy i filozofowie zastosowali ouroboros w dziedzinie cybernetyki. Cybernetyka zajmuje się badaniem kolistej przyczynowości lub pętli sprzężenia zwrotnego. Podstawowa teoria mówi, że dane wejściowe tworzą wyniki, a te wyniki są wykorzystywane jako dane wejściowe do dalszych działań. Teoria cybernetyki może być stosowana w psychologii, biologii, antropologii, informatyce, inżynierii i innych dziedzinach.18

Dziś możemy mieć wrażenie, że jesteśmy zupełnie inni niż ludzie z Yangshao, starożytni Egipcjanie czy pierwsi alchemicy prowadzący eksperymenty w swoich pracowniach. Ale ouroboros pokazuje nam, że studiowanie poszukiwaczy mądrości z przeszłości może dać nam nowy wgląd w nas samych i w to, dokąd możemy zmierzać w przyszłości.

Najczęściej zadawane pytania

Co to znaczy zobaczyć ouroboros?

Ouroboros ma trwałe znaczenie symboliczne, ponieważ sam symbol jest starożytny. Jest to również symbol, który pojawia się w wielu kulturach. Niektóre ze znaczeń obejmują odrodzenie, nieskończoność, ochronę, samodzielność i jedność.

Dlaczego ouroboros zjada samego siebie?

Podczas gdy pochodzenie symbolu ouroboros jest tajemnicze, faktem jest, że węże, w rzadkich przypadkach, jedzą swoje ogony. Herpetolodzy teoretyzują, że zachowanie to jest reakcją na stres lub reakcją na zbyt wysoką temperaturę ciała węża. Jednakże, figuratywne znaczenie węża jedzącego swój ogon w symbolu ouroboros najprawdopodobniej sięga starożytnych mitów o olbrzymim wężu, któryokrążyła świat.

Z jakiej kultury pochodzi symbol ouroborosa?

Symbol ouroborosa pojawia się w artefaktach wielu kultur na całym świecie, dlatego archeolodzy i historycy nie są w stanie przypisać go do jednego źródła. Najstarszy przykład tego symbolu został znaleziony w Chinach na słoju datowanym na 5000 lat p.n.e. Jednak symbol ten pojawia się również w artefaktach ze starożytnego Egiptu, Skandynawii i Grecji. Ponadto inne kultury, w tym rdzenni mieszkańcyz Australii, Afryki, Indii, Ameryki Południowej i innych mają mitologie o olbrzymim wężu, który okrąża świat.

Czy ouroboros jest wężem świata?

Niektórzy historycy i archeolodzy teoretyzują, że motyw ouroborosa opiera się na mitologiach o wężu światowym, który jest gigantycznym wężem oplatającym świat. Wąż światowy pojawia się w mitologiach nordyckich, hinduskich, australijskich Aborygenów, afrykańskich i innych.

Jakie jest duchowe znaczenie ouroborosa?

Chociaż duchowe znaczenia ouroborosa różnią się w zależności od kultury, ogólnie rzecz biorąc, duchowe znaczenia symbolu obejmują śmierć, odrodzenie i życie pozagrobowe (lub wieczność), nieśmiertelność, ochronę duchową i boskość w cyklach natury.

Możesz być zainteresowany tymi innymi artykułami na temat Guide:

  • Żuraw znaczenie
  • Orzeł znaczenie.
  • Wąż znaczenie
  • 808 Angel Number znaczenie
  • 911 Angel Number znaczenie.

Referencje [+]

Referencje
↑ 1, ↑ 15, ↑ 16 //www.jstor.org/stable/40206938
↑ 2 //www.touregypt.net/featurestories/enigmatic.htm
↑ 3 //en.wikipedia.org/wiki/Apep
↑ 4 //en.wikipedia.org/wiki/Mehen
↑ 5 //medieval.nd.edu/assets/186467/ucb_ouroboros_cfp.docx
↑ 6 //www.worldhistory.org/sisyphus/
↑ 7 //www.chm.bris.ac.uk/webprojects2002/crabb/history.html
↑ 8 //www.britannica.com/topic/alchemy/The-chemistry-of-alchemy
↑ 9 //en.wikipedia.org/wiki/Aurora_consurgens
↑ 10 //en.wikipedia.org/wiki/Cleopatra_the_Alchemist
↑ 11 //www.wired.com/2013/02/the-saturnian-equivalent-of-the-ouroboros/
↑ 12 //en.wikipedia.org/wiki/Gnostycyzm
↑ 13 //en.wikipedia.org/wiki/Yoga-kundalini_Upanishad
↑ 14 //www.facebook.com/hotspotyo/posts/the-divine-power-kundalini-shines-like-the-stem-of-a-young-lotuslike-a-snake-coi/2421785694522233/
↑ 17 //jungcurrents.com/a-jungian-shaggy-snake-story
↑ 18 //en.wikipedia.org/wiki/Cybernetyka
Przewiń do góry