Wegańska skóra kawowa, włókna ananasowe używane do produkcji Piñatex® oraz winylowa tapicerka samochodowa w stylu vintage.

Większość z nas słyszała o wegańskiej skórze i większość z nas wie, że nie jest ona wykonana ze skóry zwierzęcej. Jednak nadal istnieje sporo zamieszania wokół tego tematu. W końcu "faux leather" nie jest niczym nowym, więc o co chodzi z wegańską skórą? I czy wegańska skóra jest przyjazna dla środowiska? Okazuje się, że wegańska skóra może oznaczać różne rzeczy dla różnych ludzi. A obecnie jest w trakciemetamorfoza.

Wegańska skóra zdecydowanie obejmuje sztuczną skórę, ale w miarę jak ruch wegański nabiera rozpędu, zaczyna obejmować znacznie więcej. Ponieważ weganizm coraz częściej kojarzy się z ekologicznym stylem życia, naturalne jest włączenie pod parasol wegańskiej skóry całej gamy nowych, zrównoważonych alternatyw skórzanych. Fala innowacji w zakresie materiałów tylko nabiera tempa.

Vegan Leather

Pomyślałem, że zacznę od szerszego tematu wegańskiej skóry, ponieważ może to być trochę mylące pojęcie. Podczas gdy definicja jest przedmiotem debaty, ja opisuję wegańską skórę jako każdą alternatywę skórzaną, która nie pochodzi od zwierząt. Oto kilka częstych pytań zadawanych na temat wegańskiej skóry:

Z czego wykonana jest skóra wegańska?

Tradycyjnie, weganie polegali na sztucznej skórze w przypadku ubrań, butów i akcesoriów przyjaznych zwierzętom. Sztuczna skóra jest materiałem syntetycznym, który jest wykonany z materiałów ropopochodnych, takich jak polichlorek winylu (PVC) lub poliuretan (PU).

Wielu wegańskich projektantów, takich jak Melie Bianco, preferuje skórę wegańską PU, ponieważ jest ona niezwykle uniwersalna i ma lżejszy ślad ekologiczny niż PVC. Jednak ponieważ PU jest produktem na bazie ropy naftowej, zdecydowanie nie jest zrównoważony ekologicznie.

Czy wegańska skóra jest etyczna?

To, czy skóra wegańska jest etyczna czy nie, zależy od materiałów użytych do jej produkcji, a także od warunków bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników, którzy ją wytwarzają. Oba te aspekty różnią się w zależności od materiału i producenta. Dlatego ważne jest zrozumienie źródła pochodzenia materiałów, z których wykonane są Twoje torebki, buty i inne przedmioty. W tym miejscu branding odgrywa istotną rolę.

Projektanci i producenci materiałów, którzy są transparentni w kwestii śladu środowiskowego swoich produktów, procesu produkcyjnego i łańcuchów dostaw są najlepszymi opcjami. Podkreślają również znaczenie dbania o swoich pracowników. Firma taka jak Wills Vegan Shoes jest dobrym przykładem.

Niektóre marki posiadają certyfikaty środowiskowe, takie jak OEKO-TEX®, oraz certyfikaty etyki pracy, takie jak Fair Trade Certified, ale nie wszystkie. Czasami, aby uzyskać odpowiedzi, wystarczy skontaktować się z zespołem obsługi klienta danej marki na jej stronie internetowej lub za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jeśli nie są one dostępne, należy poszukać alternatywnych marek.

Czy skóra wegańska to to samo co faux skóra?

Faux skóra jest podzbiorem skóry wegańskiej. Jednak skóra wegańska obejmuje również szeroki zakres alternatywnych skór. Wspólnym tematem jest to, że nie używają one ani nie wykorzystują zwierząt w żaden sposób.

Czy skóra wegańska jest taka sama jak skóra poliuretanowa?

Podobnie jak w przypadku faux skóry, skóra wegańska obejmuje skórę PU, ale obejmuje również inne alternatywy skórzane, które nie są produkowane z udziałem zwierząt.

Czy skóra wegańska jest trwała?

Wegańskie skóry mogą być dość trwałe, choć nie łamią się w taki sam sposób, jak skóra ze skóry zwierzęcej. Niektóre wegańskie skóry łamią się lepiej niż inne. To, jak długo przedmioty są trwałe, zależy od składników zawartych w materiałach.

Wszyscy chcemy, aby odzież, buty i akcesoria były odporne na użytkowanie. Jednak istnieją korzyści dla środowiska związane z materiałami, które ulegają rozkładowi w środowisku i nie pozostawiają toksycznych pozostałości, gdy to nastąpi.

Czy wegańska skóra jest przyjazna środowisku?

Niektóre skóry wegańskie, takie jak skóra korkowa i skóra ananasowa, są przyjazne dla środowiska. Jednak skóry wegańskie, które są wykonane z materiałów ropopochodnych, takich jak PU i PVC, nie są.

Czy skóra wegańska jest biodegradowalna?

Podwórkowy pojemnik na kompost.

Określenie, czy dany materiał jest biodegradowalny czy nie, zależy od jego zdolności do degradacji w środowisku naturalnym w wyniku aktywności biologicznej. Jak długo to trwa i w jakich warunkach środowiskowych jest ważnym czynnikiem do rozważenia. W końcu wszystko się rozpada, ale jaki czas jest do zaakceptowania?

Jeśli chodzi o skóry wegańskie, kwestia biodegradowalności zależy od użytych materiałów. Ogólnie rzecz biorąc, materiały oparte na paliwach kopalnych nie są uważane za biodegradowalne, podczas gdy materiały pochodzenia roślinnego są bardziej. Inną rzeczą do rozważenia są chemikalia i dodatkowe materiały użyte w przedmiotach, takich jak kleje, barwniki, okucia, podszewki i inne.

W różnych branżach obowiązują różne standardy dotyczące biodegradowalności, dlatego to producenci powinni badać biodegradowalność swoich produktów, uzyskiwać certyfikaty i dzielić się tą informacją z klientami. Jednak z pewnością nie zaszkodzi, jeśli konsumenci poinformują projektantów i twórców produktów, że ta informacja jest dla nich ważna.

Czy prawdziwa skóra jest ekologiczna, bo jest naturalna?

Zanim przejdę do szczegółów dotyczących sztucznej skóry, pomyślałem, że wyjaśnię jedno powszechne błędne przekonanie. Wśród wielu użytkowników skóry panuje fałszywe wrażenie, że skóra jest produktem naturalnym, a zatem musi być przyjazna dla środowiska. Gdybyśmy nosili skóry zwierząt, tak jak robili to nasi przodkowie w czasach jaskiniowców, skóry te uległyby biodegradacji.

Jednak właśnie z tego powodu, że skóra ulega rozkładowi, musi być traktowana chemikaliami, takimi jak formaldehyd (znany czynnik rakotwórczy), aby nie ulegała łatwo rozkładowi. Ponadto garbowanie skóry (które obejmuje traktowanie jej chemikaliami, aby nie ulegała rozkładowi i farbowanie) jest procesem toksycznym, w którym wykorzystuje się szereg chemikaliów, które nie są zdrowe dla pracowników.

Innym powszechnym błędnym przekonaniem na temat skóry jest to, że pochodzi ona ze skór zwierząt, które są zjadane, dlatego noszenie skóry eliminuje odpady. W rzeczywistości wiele zwierząt, w tym krowy, jest hodowanych wyłącznie w celu wykorzystania ich dla skóry.

Faux Leather

Fotele samochodowe vintage vinyl faux leather.

Historia sztucznej skóry

Pod koniec XIX wieku niemiecki chemik Eugen Baumann stworzył polimer plastikowy na bazie ropy naftowej, który stał się polichlorkiem winylu (PVC). Wkrótce potem producenci zaczęli eksperymentować z tym związkiem. W latach 20. XX wieku badacz z BF Goodrich odkrył sposób na uplastycznienie PVC, tworząc materiał, który był prekursorem winylu.

W miarę rozwoju tego materiału projektanci i producenci zaczęli stosować go w wielu produktach, od butów po tapicerkę samochodową. Tak więc winyl był jedną z pierwszych alternatyw skóry na rynku. W latach 50. firma DuPont zaczęła eksperymentować z pochodną PVC, która stała się poliuretanem, czyli PU.

Te nowe materiały były trwałe, uniwersalne i łatwe do czyszczenia. Nowe nazwy, takie jak "pleather" (skrót od plastiku i skóry) i "leatherette", weszły do głównego nurtu. Jednakże, jako związki na bazie plastiku, materiały te nie ulegały biodegradacji w środowisku i przy ich tworzeniu stosowano wiele chemikaliów.

Co to jest sztuczna skóra?

Faux leather obejmuje fałszywe skóry, które są wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z paliw kopalnych, w tym PCV i PU. Wykonuje się je poprzez nakładanie i łączenie warstwy PCV lub PU z warstwą tkaniny. Projektanci zaczęli eksperymentować z faux leather na bazie PCV w latach 20.

W końcu popularność zdobyły innowacje, takie jak wytłaczane sztuczne skóry i sztuczny zamsz. Nowe materiały były tańsze niż skóra pochodząca ze zwierząt, a ponadto były trwałe i łatwe do czyszczenia.

Problem z Faux Leather na bazie PVC

Chociaż sztuczna skóra jest tańsza od tradycyjnej, to jednak ma znaczny wpływ na środowisko. Po pierwsze, do jej produkcji potrzeba dużo energii, co powoduje emisję gazów cieplarnianych. Ponadto, podczas produkcji PVC uwalnia do atmosfery rakotwórcze substancje chemiczne zwane dioksynami.

Te chemikalia są niezdrowe dla pracowników produkujących materiał, zwłaszcza w zamkniętej przestrzeni. Ponadto, aby materiał był miękki i elastyczny, producenci stosują plastyfikatory ftalanowe, które zostały powiązane z zaburzeniami endokrynologicznymi i rakiem.

Inny problem polega na tym, że uwalnianie toksycznych chemikaliów nie kończy się na etapie produkcji. Przez cały cykl życia produktu, sztuczna skóra na bazie PVC nadal emituje szkodliwe chemikalia. A ponieważ jest to produkt na bazie plastiku, jego rozkład trwa wieki. A kiedy już się rozpadnie, toksyczne chemikalia są emitowane do środowiska.

Czy można poddać recyklingowi sztuczną skórę?

Faux skóra nie nadaje się do recyklingu, nie jest też łatwa do przerobienia, a jeśli zostanie spalona, uwalnia toksyczne chemikalia do środowiska. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić z przedmiotem wykonanym z faux skóry, gdy już go nie chcesz, jest oddanie go lub sprzedanie online lub do sklepu z używanymi rzeczami, aby ktoś inny mógł z niego skorzystać.

Skóra poliuretanowa (PU)

Co to jest PU?

PU jest kolejną alternatywą skóry na bazie plastiku, która stała się bardziej popularna niż sztuczna skóra na bazie PVC. Jest nie tylko bardziej miękka i elastyczna, ale także mniej toksyczna niż sztuczna skóra na bazie PVC. Jest to materiał, który producenci wciąż udoskonalają, aby był mniej szkodliwy dla środowiska. Na przykład nowsze wersje PU wykorzystują kleje na bazie wody i oleje roślinne, a takżemateriały z odzysku.

Ultrasuede®

Ultrasuede to dość nowy, nietkany sztuczny zamsz, który jest wykonany z poliestru i poliuretanu, ale zawiera również około 30 procent materiałów pochodzenia roślinnego z odpadów trzciny cukrowej. Jest więc nieco bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne sztuczne skóry z PVC i PU.

Ekologiczne skóry wegańskie

Przemysł ekologicznych skór wegańskich dopiero się rodzi. Producenci wychodzą z szeregiem nowych materiałów, które są oparte na roślinach, nietoksyczne i zrównoważone. Choć wiele z nich nie jest jeszcze powszechnie dostępnych, przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Oto kilka przykładów:

Skóra korkowa

Zbiór kory korkowej w Santa Margarida da Serra, Portugalia.

Skóra korkowa, choć nie jest nowym graczem na scenie, zyskuje coraz większą popularność. Można ją wykorzystać w szerokiej gamie produktów, od butów, przez torebki, po plecaki i portfele, a do tego jest przyjazna dla środowiska.

W rzeczywistości pozyskiwanie kory korkowej nie szkodzi drzewu, a dodatkowo umożliwia mu pochłanianie większej ilości CO2 z atmosfery. Co więcej, lasy korkowe są domem dla wielu zagrożonych gatunków, w tym rysia iberyjskiego. Tak więc kupowanie produktów z korka pomaga chronić lasy korkowe.

Mirium™

Mirium plantbased, biodegradowalna skóra wegańska. fot.

Mirium to niezwykle obiecująca nowa wegańska skóra, która jest w 100 procentach naturalna i biodegradowalna. Jest wykonana z korka, włókien kokosowych i innych materiałów roślinnych. Jest całkowicie wolna od plastiku i może być poddana recyklingowi.

Kora drzewa

Oprócz kory korkowej, innowatorzy produktów zaczęli ostatnio wykorzystywać korę innych drzew, w tym figowców. Bartex jest jednym z producentów, który wytwarza skórę z kory drzew zbieranych w sposób zrównoważony. Materiał nie zawiera żadnych sztucznych spoiw, barwników ani klejów.

Skóra z kory ma jeszcze jedną zaletę: jej proces produkcji nie wymaga dużego zużycia wody i ma zerowy ślad węglowy netto. (Niektóre rodzaje skóry z kory firmy Bartex zawierają skórę zwierzęcą, więc nie każda linia jest wegańska).

Skóra liściasta

Nie można nazwać skóry liściastej nowym materiałem, ponieważ rdzenni mieszkańcy całego świata od wieków używają liści do wyrobu koszy, naczyń, mat i innych przedmiotów. Jednak współcześni projektanci produktów rozwijają te wiekowe tradycje, tworząc piękne, współczesne portfele i inne akcesoria.

Jedną z firm jest Tree Tribe, która tworzy ekologiczne portfele i kopertówki z liści drzewa bananowego.

Skóra ananasowa

Plecak Piñatex marki Maravillas Bags, fot.

Inną nową, zrównoważoną skórą wegańską jest Piñatex®, która powstaje z odpadów produkcyjnych ananasa. Już teraz projektanci tacy jak Hugo Boss wykorzystują ją w swoich butach, plecakach, torebkach i innych akcesoriach.

Kokosy

Malai to nowa wegańska skóra wykonana z organicznej celulozy bakteryjnej pochodzącej z orzechów kokosowych. Firma z siedzibą w południowych Indiach współpracuje z lokalnymi hodowcami orzechów kokosowych, zbierając ich zużytą wodę kokosową (która w innym przypadku zostałaby wyrzucona), która jest następnie wykorzystywana do karmienia bakterii, które produkują celulozę. W rezultacie powstaje elastyczny, wodoodporny materiał, który jest nietoksyczny,biodegradowalne i w 100 procentach wegańskie.

Oto wideo z współzałożycielem Malai, Susmtih C S, który opowiada o produkcie:

Jabłka

Skóra jabłkowa Frumat jest wytwarzana z pektyn pochodzących z odpadów skórki i rdzenia jabłek. Surowce są pozyskiwane z regionu Tyrolu we Włoszech, który słynie z jabłek. Przemysł jabłkowy jest znany z wytwarzania dużej ilości odpadów.

Skóra jabłkowa Frumat jest trwała i elastyczna. Firma produkuje również mieszankę, która jest wykonana w 50 procentach z biomateriału i w 50 procentach z PU. Ta mieszanka może być stosowana w butach, bagażach i tapicerkach meblowych.

Winogrona

Kolejną branżą rolniczą, która generuje dużo bioodpadów jest przemysł winiarski. Oczywiście wymaga to zastosowania skóry do wina. Rozwiązaniem jest Vegea. Nazwa pochodzi od słów "vegan" i "gea", co oznacza Matkę Ziemię.

Wegańska skóra winna Vegea może być stosowana w torebkach i innych przedmiotach, w tym akcesoriach modowych, meblach, tapicerce samochodowej i opakowaniach.

Kawa Skóra

Sneakersy wykonane z wegańskiej skóry kawowej i plastikowych butelek z recyklingu firmy nat-2.

Po tym całym winie ma sens, że chciałbyś mieć filiżankę kawy z dodatkiem skóry kawowej. Niemiecka firma obuwnicza nat-2™ ufundowała tę aromatyczną innowację.

Materiał składa się z ziaren kawy i odpadów z roślin kawowych. nat-2 wyprodukował już wegański sneaker z tego materiału, który jest wykonany z kawowej skóry i faux zamszu z przetworzonych plastikowych butelek PET.

Grzyby

Skóra z grzybów Mylo, fot. Bolt Threads

Mylo Mushroom Leather

Grzybnia to podobna do grzyba tkanka łączna, która w naturze występuje w glebie i roślinach, można ją też znaleźć w korytach rzek. W procesie biologicznym rozkłada materię organiczną i dostarcza roślinom i drzewom składników odżywczych. Z niej też powstają grzyby.

Chemicy z Bolt Threads odkryli sposób na zebranie tego materiału i stworzenie wegańskiej skóry na bazie grzybów, którą nazwali Mylo.

Skóra z grzybów Mylo wymaga znacznie mniej wody i ziemi do produkcji niż skóra z krów. Ponadto jej produkcja emituje znacznie mniej gazów cieplarnianych. Materiał jest miękki, elastyczny i przyjazny dla środowiska.

Muszyna™

MuSkin, opracowany przez Life Materials, to kolejna w 100% roślinna skóra wegańska, pochodząca z grzybów.

MuSkin to miękki materiał, który jest podobny do zamszu i może być stosowany w wielu produktach.

Kombucha

Jeśli jesteś pijącym kombuchę, docenisz fakt, że istnieje teraz wegańska skóra na bazie kombuchy. Materiał pochodzi od SCOBY, co jest skrótem od "symbiotycznej kultury bakterii i drożdży".

Materiał wytwarza nanowłókna celulozowe, które są generowane przez bakterie i drożdże. Z czasem materiał rośnie grubo, więc może być zbierany do różnych zastosowań, takich jak torebki czy buty.

Dla majsterkowiczów istnieją nawet tutoriale na YouTube, które pokazują, jak zrobić to samemu - oto jeden z The Thought Emporium:

Liście kaktusa

Adrián López Velarde pracował w przemyśle samochodowym, a jego przyjaciel Marte Cázarez w przemyśle modowym. Jedną z rzeczy, które łączyły obu mężczyzn było to, że pracowali dużo ze skórą zwierzęcą. I obaj byli bardzo świadomi tego, jak bardzo zanieczyszczony jest tradycyjny przemysł skórzany.

Wiedzieli, że musi istnieć lepsza alternatywa. Zaczęli więc szukać informacji o skórach roślinnych. Jaki rodzaj skóry roślinnej mógłby być produkowany w Meksyku? Zdali sobie sprawę, że odpowiedź jest tuż przed nimi: kaktus, najobficiej występująca roślina w Meksyku. Wtedy wpadli na pomysł Desserto®, alternatywy dla skóry na bazie kaktusa.

Ten film opowiada o historii skóry kaktusa Desserto:

Desserto ma teraz kilka linii. Jedna jest mieszana z wełną, więc nie jest wegańska; ale inna jest w 100% oparta na roślinach.

Woskowane płótno

Podczas gdy można się spierać, czy woskowane płótno jest formą wegańskiej skóry, włączyłem je do tej listy, ponieważ pod wieloma względami jest to świetna skórzana alternatywa, ponieważ łamie się i uzyskuje surowy wygląd.

Płótno woskowane jest wykonane z ciężkiego płótna bawełnianego, które jest pokryte warstwą wosku pochodzącego z parafiny (produkt naftowy) lub wosku pszczelego (który nie jest wegański). Powłoka z wosku wzmacnia bawełnę i sprawia, że jest ona wodoodporna.

Ponieważ płótno jest wykonane z bawełny, płótno woskowane nie jest przyjazne dla środowiska. Powodem jest to, że uprawa bawełny wymaga wielu pestycydów i środków owadobójczych, a także wody. Jak pisałem w moim poście o bawełnie i bawełnie nieekologicznej, potrzeba ponad 5,300 galonów wody, aby wyprodukować wystarczającą ilość bawełny na jeden t-shirt i parę dżinsów. Ponadto, bawełna jest jedną z najbardziej opryskiwanych upraw wświat, jeśli chodzi o insektycydy i inne pestycydy. Nie wspominając o tym, że większość bawełny jest uprawiana z genetycznie modyfikowanych nasion, które są szkodliwe dla owadów i ptaków.

Dobrą wiadomością o bawełnie jest to, że jest biodegradowalna i można znaleźć bawełnę organiczną.

Technicznie rzecz biorąc, gdybyś znalazł kurtkę z płótna z organicznej bawełny pokrytego woskiem pszczelim, znalazłbyś kurtkę biodegradowalną. Jednak wosk pszczeli nie jest wegański.

Kurtka pokryta parafiną będzie wegańska, ale pokryta materiałem nie ulegającym biodegradacji. Podsumowując, płótno woskowane jest lepsze niż tradycyjna skóra, ale nie jest tak ekologiczne jak np. przedmioty wykonane z kaktusa, korka czy grzybów.

Papier Skóra

Skórzana alternatywa wykonana z wytrzymałego papieru nie jest nową innowacją. Niemieccy producenci opracowali papierową skórę o nazwie Presstoff w XIX w. Materiał ten został wykonany z warstwowej masy papierowej, która została pokryta laminatem. Buty, torby i inne produkty Presstoff stały się popularne podczas II wojny światowej, kiedy to tradycyjna skóra była racjonowana.

Dziś producenci nadal wprowadzają innowacje w zakresie papieru Kraft o dużej wytrzymałości. Materiał ten jest również znany jako papier zmywalny, a Kraft-tex® jest powszechnie znaną marką.

Skóra papierowa jest doskonałym materiałem na portfele, teczki i torby, a w zależności od tego, czym jest obłożona, może być całkowicie biodegradowalna. Bardziej ekologiczne marki skóry papierowej używają papieru pochodzącego z recyklingu lub drewna z certyfikatem FSC, a także biodegradowalnej powłoki.

Opona Skóra

Podeszwa japonek Gumbies wykonana z opon pochodzących z recyklingu.

Opony same w sobie nie są produktem ekologicznym w żadnym stopniu. Ich rozkład może trwać ponad 80 lat, a kiedy już się rozłożą, pozostawiają w środowisku toksyczne chemikalia. A jeszcze więcej chemikaliów jest emitowanych, jeśli zostaną spalone. Dobra wiadomość jest taka, że zużyte opony można poddać recyklingowi, aby stworzyć produkty takie jak podłogi i place zabaw.

Można je również wykorzystać do produkcji takich produktów jak portfele, plecaki, torby kurierskie, a nawet obroże dla psów. Do tego typu produktów zazwyczaj używa się dętek z opon, jednak prawdziwe opony mogą być wykorzystane do produkcji podeszew sandałów i butów.

Kluczowe korzyści płynące z recyklingu i upcyklingu opon to fakt, że nie trafiają one na wysypiska śmieci, a ponadto można z nich stworzyć niezwykle trwałe, wodoodporne produkty.

Z tymi wszystkimi wegańskimi alternatywami skórzanymi łatwo jest dostrzec przyszłość, w której zwierzęta nie są eksploatowane dla skóry, a pracownicy są narażeni na działanie znacznie mniejszej ilości chemikaliów. Dla ludzi, którzy nadal chcą nosić produkty skórzane pochodzenia zwierzęcego, kupowanie zabytkowych i używanych przedmiotów jest świetną opcją. Z niecierpliwością czekam, aż biodegradowalne skóry pochodzenia roślinnego zwiększą swój udział w rynku!

Przewiń do góry