Wpatrywanie się w ogniki. obraz: National Geographic.

Po raz pierwszy doświadczyłem bioluminescencji w przyrodzie, kiedy byłem dzieckiem mieszkającym w Houston w Teksasie. Pamiętam, jak biegałem boso po trawie w letni wieczór, próbując złapać wróżkowe "błyskawice" do słoika. Teraz, jako dorosły człowiek i działacz na rzecz ochrony przyrody, wiedząc, że ogniki są poważnie zagrożone z powodu utraty siedlisk i zanieczyszczenia sztucznymi światłami, wzdrygam się na myśl, że kiedykolwiek próbowałemprzechwycić je.

Kolejny raz doświadczyłem bioluminescencji, gdy byłem nastolatkiem i moja rodzina wybrała się na wycieczkę nurkową na Kajmany. Wielki Kajman jest oddalony o dwie godziny lotu z Houston, więc był to jeden z ulubionych wyjazdów mojego taty. Jako zapalony nurek, ma on rodzinną zasadę, że zdobędzie certyfikat nurkowy dla każdego dziecka lub wnuka, jeśli będą tym zainteresowani. Tak więc moi bracia i ja nauczyliśmy się nurkować jako nastolatkowie.

Na jednej z wypraw nurkowaliśmy nocą i wtedy po raz pierwszy zobaczyłem bioluminescencyjny plankton w oceanie. Była w tym magia, która mnie urzekła. Chciałem, aby każdy na świecie zobaczył to, co ja: inspirujące naturalne piękno zamknięte w maleńkich, promienistych migotaniach, które miotają się w falach.

Czym jest bioluminescencja?

Bioluminescencyjne dinoflagellaty (Lingulodinium polyedrum) w załamujących się falach. fot. Mike

Bioluminescencja to naturalnie występujące zjawisko, które można znaleźć w organizmach w głębi oceanu, jak również na lądzie. Jednak 80 procent żywych organizmów, które ją wykazują, znajduje się w oceanie.

Według Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, blask bioluminescencji pojawia się, gdy substancja zwana lucyferyną reaguje z tlenem. Następujące po tym uwolnienie energii, które jest ułatwione przez enzym zwany lucyferazą, emituje światło. Aby świecić regularnie, organizmy muszą stale wchłaniać świeżą lucyferynę poprzez swoją dietę lub produkując ją samodzielnie.

Dlaczego organizmy żywe posiadają bioluminescencję?

Biofluorescencyjny rekin szablozębny (Cephaloscyllium ventriosum). Foto: Sparks, J. S.; Schelly, R. C.; Smith, W. L.; Davis, M. P.; Tchernov, D.; Pieribone, V. A.; Gruber, D. F.

Powody, dla których rośliny, owady i zwierzęta ewoluowały, by świecić, są bardzo zróżnicowane, jednak w większości przypadków są one podobne do tych, dla których Ty lub ja wybieramy określone elementy garderoby. Jednym ze strojów może być wyglądanie atrakcyjnie dla potencjalnych partnerów, innym - umożliwienie członkom naszego "plemienia" zidentyfikowania nas, a jeszcze innym - odpędzenie niechcianej uwagi.

Dorosłe samce muchomorów wykorzystują specyficzne wzory migania, aby przyciągnąć samice do godów, dlatego też zanieczyszczenie światłem przez ludzi zakłóca rozmnażanie się muchomorów. Z drugiej strony, robaki świecące emitują światło, aby przyciągnąć ofiary.

Ponad 75 gatunków grzybów jest znanych z tego, że są bioluminescencyjne, choć wśród mykologów nie ma zgody co do tego, dlaczego. Niektórzy uważają, że blask ma przyciągać zwierzęta, które będą się na nich pasły i w ten sposób je rozprzestrzeniały, podczas gdy inni twierdzą, że ma to na celu odstraszenie paszy.

Bioluminescencja pojawia się również u stworzeń oceanicznych z różnych powodów. Według NOAA większość organizmów morskich, w tym organizmy jednokomórkowe, krewetki, kałamarnice, ośmiornice, ryby i rekiny, posiadają pewien poziom bioluminescencji. Blask może być wykorzystywany do odstraszania drapieżników, wabienia ofiar lub do komunikacji z innymi przedstawicielami tego samego gatunku.

Podczas gdy światowe organizmy mogą mieć praktyczne powody do świecenia, ja osobiście uważam, że uczynienie świata piękniejszym jest równie przekonującym powodem jak każdy inny.

Oto kilka wspaniałych przykładów bioluminescencji występujących w przyrodzie:

1) Fireflies

Jak wspomniano wyżej, ogniki należą do nielicznych organizmów lądowych, które emitują bioluminescencję.

Ten film z National Geographic wyjaśnia to zjawisko:

2) Ghost Mushrooms ( Omphalotus Nidiformis )

Po raz pierwszy zobaczyłem bioluminescencję w grzybach w pracach fotografa przyrody Petara Belobrajdica. Te świecące grzyby-duchy zostały sfotografowane na wschodnim wybrzeżu Australii podczas "sezonu grzybowego", czyli jesieni na półkuli południowej.

View this post on Instagram

A post shared by petar belobrajdic (@petarbphotography) on Mar 29, 2020 at 2:58am PDT

3) Gorzkie grzyby ostrygowe ( Panellus Stipticus )

Inny bioluminescencyjny grzyb, boczniak ostrygowaty, występuje w Azji, Australii, Europie i Ameryce Północnej. Rośnie w skupiskach na pniach drzew - zwłaszcza liściastych, takich jak buk, dąb i brzoza - można go również znaleźć na powalonych kłodach i pniakach.

Kiedy jest jasno, boczniak ostrygowaty wygląda jak zwykłe grzyby, ale kiedy jest czarna smoła, można zobaczyć ich magiczny grzybowy blask.

Boczniak ostrygowaty (Panellus stipticus) wykazujący bioluminescencję. fot. Ylem Grzyby ostrygowe (Panellus stipticus) w świetle, fot. Wilhelm Zimmerling.

4) Glow Worms ( Lampyris Noctiluca )

Samica robaczka świętojańskiego (Lampyris noctiluca) w Niemczech. fot. Wofl

Glow worms to chrząszcze w stadium larwalnym, a są ich cztery rodziny, które są bioluminescencyjne. Podczas gdy samce mogą mieć bioluminescencję, te z największą ilością blasku to samice.

5) Meduza bioluminescencyjna

Choć piękno jest w oku patrzącego, to jednak twierdzę, że najbardziej uroczymi bioluminescencyjnymi organizmami są meduzy. Bezkręgowce pływające w morzu, znajdują się w idealnym otoczeniu, by pokazać swój hipnotyzujący blask.

Ponieważ światło słoneczne nie przenika poza 200 stóp, czyli 60 metrów, emitowanie świecącego światła może być pomocne w głębinach oceanu.

Ten filmik od Dylana Brennana pokazuje raczej oszałamiające bioluminescencyjne meduzy:

6) Kałamarnica ognista (Watasenia Scintillans)

Kałamarnica ognista (Watasenia scintillans). fot. Circe Denyer

Choć nie wiadomo, dlaczego kałamarnica ognista świeci, wiadomo, że te głowonogi (klasa zwierząt morskich, która obejmuje kałamarnice, ośmiornice i nautilusy) są zapalonymi myśliwymi. Ucztują na małych skorupiakach, rybach, a nawet innych kałamarnicach i zazwyczaj żyją na głębokości 650 - 1300 stóp (200 - 400 metrów).

7) Ślimaki morskie

Owca liściasta (costasiella kuroshimae.) Foto: Mike Workman.

Niektóre gatunki ślimaków morskich, m.in. Costasiella kuroshima W przypadku ślimaków morskich owiec, zwierzęta te mogą przeprowadzać fotosyntezę. Podobnie jak rośliny, mogą one wykorzystywać światło słoneczne do tworzenia energii z dwutlenku węgla i wody. To, w połączeniu z algami, które stanowią ich dietę, powoduje, że wyglądają one jak świecące na zielono.

8. rekiny, konie morskie, żółwie morskie i inne

W tym filmie fotograf i biolog morski David Gruber dzieli się swoimi nagraniami bioluminescencji pojawiającej się u innych stworzeń morskich, w tym rekinów, żółwi morskich, koników morskich i innych.

9) Plankton bioluminescencyjny

Nie musisz wynajmować łodzi podwodnej ani nawet nurkować, aby zobaczyć bioluminescencję w oceanie. Świecące fosforyzujące algi morskie, czyli plankton, można znaleźć na powierzchni oceanu na całym świecie.

W Zatoce Mosquito w Vieques, Puerto Rico, jest jedna zatoka, która jest tak pełna fosforyzującego planktonu, że nadano jej przydomek "Bioluminescencyjna Zatoka". Zwykłe naruszenie wody stymuluje reakcję w planktonie, która powoduje świecenie.

W tym filmie Mike Cory, twórca vloga podróżniczego Fearless and Far, bierze udział w spływie kajakowym po zatoce Mosquito:

W tym filmie Brendon Hayward uchwycił surferów jeżdżących na świecących falach u wybrzeży Los Angeles:

Najwyraźniej ludzie nie są jedynymi, którzy lubią jeździć na świecących falach.

W tym filmie z ABC 10 News, delfiny są sfilmowane frolicking w blasku:

Czy Ziemia nie jest cudownym miejscem?

Przewiń do góry